Безпечне застосування пестицидів і мінеральних добрив

Дата: 14.03.2023 10:52

Фото без опису

Сучасне сільське господарство неможливо уявити без використання пестицидів та агрохімікатів. Особливо широко аграрії застосовують хімічні засоби захисту рослин. Хімічний метод захисту рослин простий, доступний, надійний та ефективний для підвищення врожайності сільськогосподарських культур. Проте всі ці речовини в тій чи іншій мірі небезпечні для людського здоров’я та навколишнього середовища. Необережне їх використання може завдати величезної, часто непоправної шкоди не лише працюючим з ними особам, але й іншим людям, тваринному й рослинному світу, ґрунту, атмосфері.

Питання застосування пестицидів регламентується Законом України "Про пестициди та агрохімікати", Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1996 № 295 " Про затвердження Порядку проведення державнихвипробувань, державної реєстрації та перереєстрації, видання переліків пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні", Державними санітарними правилами "Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві" тощо.

Основні моменти, на які варто звернути увагу:

- використовувати пестициди необхідно лише згідно до переліку пестицидів, дозволених до використання на території України;

- перед початком проведення робіт ,суб'єкт господарювання повинен не меньше, ніж за дві  доби при наземному застосуванні та не меньш, ніж за три доби при авіаційному застосуванні, попередити населення, власниківв суміжних господарств та пасічників про проведення таких робіт, де обов'язково вказує назву препарату, методи та термін проведення робіт;

- в межах 200 метрів від оброблюваного поля встановлюються попереджувальні таблички щодо проведення робіт із застосуванням пестицидів;

- зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницькихкомплексів, водойм, місць відпочинку при вентиляторному обприскування повинна бути не меньше 500 метрів, при шланговому і гербітації дощуванням - 300 метрів, при авіаційного застосування пестицидів - 1000 метрів.

- до меж проведення робіт категорично забороняється допускати стороніії осіб;

- Працівники, які працюють з пестицидами, повинні бути забезпеченні індивідуальними засобами захисту, спеціальним одягом, спеціальноюаптечкою медичної допомоги, пройти медичний огляд та мати допуски, посвідчення на право роботи з пестицидами та агрохімікатами;

- в межах населеного пункту обробку дозволяється проводити тільки ранцевим обприскувачем. На власній земельній ділянці не можназастосовувати техніку для обробки та розпилювання пестицидів та агрохімікатів;

- застосування пестицидів для захисту зелених насадженнь в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 ранку. Роботи необхідно проводити в безвітряну погоду при мінімальних висхідних повітряних потоках (3-4 м/с). Це дозволяє підвищити ефективністьобробок, зменьшити нецільові витрати пестицидів, їх знесення за ежі обробленої ділянки. Забороняється обприскування рослин препаратами в спекотну погоду..

Порушення законодавства про пестициди і агрохімікати тягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.