Алгоритм дій населення під час артилерійського обстрілу

Артилерійський обстріл - один із найбільш небезпечних видів вогневого ураження під час воєнних конфліктів, результатом якого можливе заподіяння шкоди та велика кількість випадкових жертв серед населення. Про початок обстрілу ви можете дізнатися почувши віддалені звуки пострілів, гуркіт та спалахи випуску ракет.

Якщо ви почули свист снаряда (шурхіт), а через 2-3 секунди - вибух, одразу падайте на землю. НЕ ПАНІКУЙТЕ! Швидко і уважно озерніться довкола та знайдіть місце. де можна заховатися надійніше.

?Місця можливого схову:

• спеціально обладнані бомбосховища;
  • підземні переходи;
  • будь-яка канава, траншея чи яма;
  • широка труба водостоку (максимум на 3-4 метри);
  • вздовж широкого бордюру чи паркану
  • дуже великий підвал під капітальними будинками старої забудови;
  • оглядова яма відкритого гаражу чи СТО;
  • каналізаційні люки поруч із вашим будинком, однак, щоб це була саме каналізація чи водопостачання - в жодному разі НЕ ГАЗОВА МАГІСТРАЛЬ;
  • якщо в полі зору нема укриття, куди можна швидко перебігти - просто ляжте на землю і залишайтеся в цьому положенні, закривши голову руками.

Важливе правило: укриття має бути хоч і мінімально заглибленим і, разом з тим, має знаходитись подалі від споруд, які можуть обвалитись на вас при прямому попаданні, або можуть спалахнути.

Заховавшись в укритті, лягайте і обхопить голову руками, трохи відкрийте рота - це захистить вас від контузії при близькому розриві снаряду чи бомб.

➡️ ЯКЩО ОБСТРІЛ ЗАСТАВ ВАС НА ВУЛИЦІ:

Негайно лягайте на землю (канаву, яму), щільно притулившись до будь-якого виступу: бордюру, клумби, забору або бетонній конструкції та накрийте голову руками.

Приймати лежачу позицію необхідно для того, щоб знизити шанс влучення осколків. Снаряди та міни відриваються верхньому шарі ґрунту, уламки після підриву летять на висоті 30-50 см над поверхнею землі.

➡️ ЯКЩО ПІД ЧАС ОБСТРІЛУ ВИ ЗНАХОДИТЕСЬ В ТРАНСПОРТІ:

Вимагайте негайної зупинки транспорту, потрібно відбігти від дороги в протилежному напрямну від багатоповерхівок та промислових об’єктів і лягти на землю. Озирнутися і очима знайти більш надійне укриття неподалік.

Якщо перші вибухи застали вас в автомобілі: НЕГАЙНО зупиняйте машину, відбіжіть якомога далі від дороги і швидко шукайте укриття.

➡️ ЯКЩО ОБСТРІЛ ЗАСТАВ ВАС В БУДІВЛІ:

Негайно зійдіть в підвал. У випадку якщо підвал відсутній або зачинений, зайдіть до сусідів на першому поверсі. Чим нижче спуститися, тим безпечніше.

Якщо артилерійський обстріл застав вас у будинку зненацька і не лишилося часу зреагувати, швидко йдіть в кімнату віддалену від напряму звідки ведеться обстріл. Лежачи або сидячи притуліться до несучої стіни, не стійте напроти. Найчастіше осколки потрапляють у приміщення через вікна. Якщо є можливість завчасно заклейте скло вікон скетчем або забарикадуйте шафами, це врятує вас від уламків скла. Якщо обстріли є постійними, необхідно завчасно забарикадувати вікна мішками з піском, важкими меблями, речами.

У приватних будинках можна використовувати льох, але візьміть до уваги, що його може завалити. Тому заздалегідь залишите у будинку на видному місці великий помітний плакат із інформацією про ваше місцезнаходження під час обстрілів і розташування льоха.

У підвал необхідно взяти телефони, запас води та документи.

➡️ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ АРТИЛЕРІЙСЬКОГООБСТРІЛУ:

Зачекайте приблизно 10 хв. Обережно підніміться, уважно огляньте місцевість навколо себе, пересувайтесь не кваплячись та уважно оглядайте маршрут руху, ноги ставте на вільну від уламків поверхню. Не піднімайте з землі жодних незнайомих вам предметів!

Бойові елементи зазвичай розриваються під час падіння, але можуть вибухнути й пізніше, у руках - від найменшого руху або дотику!

Бережіть себе і будьте пильними!